Radim Hájek: Prostě to miluju a je mi jedno jestli to je v sokolovně, ateliéru nebo na lodi

Občas v životě potkáte někoho, o kom jste ve vteřině přesvědčeni, že ho už nechcete ztratit a chcete si ho ve svém životě nechat. Já jsem ten pocit měla. A jsem přesvědčena, že ho máte i vy, vy co jste se rozhodli, že Radim je TEN fotograf, který vám nafotí svatbu. A mohu o tom ujistit i vás, kteří se s Radimem teprve setkáte. Máte pocit, že se znáte léta. Máte pocit, že zná vás. Navíc je milý a vtipný :). S Radimem Hájkem, nejen svatebním fotografem, jsme skočili na kus řeči. Povídali jsme o tom, jak miluje svoji práci, o foto tipech pro vás (jak se tvářit a nevypadat hloupě :) ), o životě a tak vůbec.

1. Radi, jak jsi se dostal k focení a jak dlouho fotíš?

Dostal jsem se k tomu hroznou náhodou, fotil jsem jako každý turista z asijských zemí na Karlovým mostě, takže (v mém případě kompakt) jsem fotil všechno co jsem viděl a vůbec jsem nad tím nepřemýšlel. Ale jednou jsem dostal možnost koupit první zrcadlovku, byl to Nikon D40, a pár dní na to jsem v Praze u popelnice objevil dva stativy. Takže jsem si řekl, že to musí být osud a začal jsem se tomu věnovat. Objednal jsem si kurz, jak se zrcadlovka ovládá, koupil jsem si bílý papírový pozadí a poprvé nafotil moji sestru, která v té době byla těhotná. Facebook pak už udělal řetězovou reakci a za focení jejich kamarádek se mi začalo hromadit velké množství alkoholu jako úplatky. V té době jsem za to žádné peníze nechtěl a chtěl jsem jen fotit. No a až to postupně přešlo v zaměstnání.

2. Co máš na svatbách nejradši?

Asi to množství nových lidí, které potkám, fotím totiž z 98% lidi a tohle je ten hlavní důvod. Poznávání! Prostě to miluju a je mi jedno jestli to je v sokolovně, ateliéru nebo na lodi. Každou akci dělají lidé a já jsem rád, že jsem součástí něčeho velkýho. A třešnička na dortu je, když vás už od začátku berou jako rodinu. Zažil jsem na svatbě už mockrát, že se hosté ptali novomanželů, jak dlouho už se známe, protože musíme být už dlouholetí kamarádi. Je občas zajímavé koukat na výrazy, když zjistí, že to je vážně chvilka.

3. Jaké jsou podle tebe zásady při výběru svatebního fotografa? Máš nějaké rady, jak na to?

No když bych to bral na sebe, tak nepřemýšlejte a berte na svatbu mě, to je jasný :-D

Ale teď trochu vážně. Podle mě je tam hrozně moc faktorů, co je potřeba zvážit. U sebe si myslím, že na čem nejvíce záleží je, abyste si šli dát s fotografem kafe a už během té hodiny vám maximálně sedl jako člověk. Je sice super, že budete mít TOP fotky ze svatby, ale už neuděláte nic s tím, když zjistíte na svatbě, že fotograf je idiot, že přišel v žabkách, tričku a kraťasech, že se chová jak hulvát, že nebude fotit něco co on sám nechce a že vám vlastně nevykouzlí ani jeden úsměv na tváři.

4. Máš nějaké "foto rady" pro nevěsty a ženichy? (makeup, jak se tvářit...)

Myslím, že v tomhle to mám jasný. Fotorady jsou jen takový, aby si to novomanželé užili. O to se snažím i při focení. Prostě musí být pohodová atmosféra a samozřejmě sranda. Bez té to totiž není svatba! Pak když zachycujete přirozený úsměvy, fotky vypadají o 100 % líp a je vlastně úplně jedno kde se fotí. Prostě všechno hodit za hlavu a pořádně to na svatbě rozjet, protože já to na vaší svatbě určitě udělám.

5. Svatební focení - před obřadem nebo až po? Výhody, nevýhody, co doporučuješ?

Mě osobně to je jedno jestli půjdu fotit před obřadem nebo až po něm. Ale pro novomanžele je to asi co se týče uvolněnosti lepší až po obřadu, veškerý stres už dávno opadnul a oni už jen myslí na večerní párty nebo na to, jaký bude jejich společný život. Výhody u focení před obřadem zase vídím v tom, že už z hostiny nebudou muset odchazet na focení a můžou si ten den užít se všemi celou dobu. Ale je to asi každýho věc, jak si to kdo naplánuje.

6. Jak dlouho dopředu by ti měli snoubenci zavolat? Kde tě najdou?

Zavolat nebo napsat e-mail by vlastně měli hned teď, ani to nemusíte dočíst, hlavně napište, ať chytnete termín včas. :-) Je to různý, mám termíny objednaný přes rok dopředu, někdo to zkouší 14 dní před svatbou, tam už je malá pravděpodobnost, že budu mít volno, ale stát se může cokoli a třeba letos tam mám dokonce ještě dvě soboty volný. No a najdou mě na webu www.radimhajek.cz nebo když půjdou severozápadně od odbočky na Vídeň, přejdou kamenný most, pak 12km po zelené přes kopec, tak u třetího smrku v pravo mě najdou. A nebo pak ještě třeba v Brně, na Lipůvce a Kuřimi. A teď ještě docela často i v Praze. Ale pššt, tam jsem náplava, přestávají mě tam mít rádi :-D

7. Je něco, co by sis chtěl vyfotit a ještě se ti nepoštěstilo? Nebo je něco bizarního, co jsi fotil?

Tak už jsem fotil Veru tebe a myslím, že mám splněno, teda vlastně ne, ještě budeš mít svatbu :-D Pak už to asi zapíchnu a půjdu dělat charitu a sázet stromky do pouště. (pozn. Veroniky: Ano, Radim mě fotil. Takové standardní focení.) U někoho bizarní je u mě třeba normální :-D Ale když si v rychlosti vzpomenu, který svatby byly super, tak třeba v Praze na lodi dva ženichové s hostama z celýho světa. Naprosto nezapomenutelná svatba, pak svatba Honzy Smetany z České televize, u té jsem ani netušil, že si ji tak neskutečně užiju a že budu spat v novomanželském apartmánu (novomanželé spali jinde, abych někoho nesvedl na scestí), ale to bych tady mohl psat další tři dny, protože na každou svatbu rád vzpomínám a hned bych se zase vrátil.

Na další Radimovy fotky mrkněte na jeho webu nebo na Facebooku. Pak mu zavolejte. A dejte si s ním kafe. Jsem si jistá, že focení vaší svatby bude jen krásný začátek. A vedle fotek svatebních fotek potom na poličku z Radimovy dílny brzo přidáte fotky vašich dětí, oslav, výročí...